Menu

Zdolność kredytowa a forma zatrudnienia

Styczeń 22, 2012 - Oferty

W dobie kryzysu coraz trudniej jest o kredyt w banku. Z drugiej zaś strony w tych niełatwych czasach ludzie potrzebują więcej pieniędzy. W związku z tym zdolność kredytowa jest tym, co obecnie nabiera zupełnie innego znaczenia niż jeszcze kilka lat temu. Czy w dzisiejszych czasach przeciętny Kowalski jest w stanie spełnić wymagania banków w tym zakresie?

Pod pewnymi względami tak. Bardzo wiele w tym momencie uzależnione jest od tego, jakie źródło dochodów posiada wnioskodawca. Nie da się ukryć, że przez banki jest preferowana umowa o pracę na czas nieokreślony. Dlaczego tak się dzieje? Powodów wymienić można wiele – pracownik jest chroniony przepisami prawa pracy, stosunek pracy ma stały charakter, a jego zerwanie nie jest sprawą prostą, potrzebne są tutaj dość mocne argumenty. Warto również zwrócić uwagę na to, że osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony mogą liczyć na nieco korzystniejsze warunki umowy kredytowej nie tylko na kredyt samochodowy w najlepszym Polskim banku. Ważne jest w szczególności wówczas, kiedy wniosek trafia do kredytodawcy korzystającego przy pożyczaniu pieniędzy z systemów punktowych (scoringowych).

W takiej sytuacji na ostateczny koszt zobowiązania wpływa bardzo wiele czynników takich jak między innymi źródło dochodów, stan cywilny, wykształcenie etc. Osoba posiadająca stałe zatrudnienie jest w oczach banku postrzegana jako bardziej wiarygodna, o stabilnej sytuacji życiowej. Poza tym w takim przypadku o wiele łatwiej jest udokumentować wysokość dochodów – wystarczy po prostu jedno zaświadczenie z zakładu pracy.

Dodaj komentarz