Menu

Wcześniejsza spłata kredytu

Luty 9, 2012 - Ogłoszenia

Banki kuszą nas bardzo zróżnicowanymi ofertami w zakresie kredytów samochodowych. Takie rozwiązanie, chociaż wiąże się z załatwieniem wielu formalności, jest dużo korzystniejsze od kredytu gotówkowego ze względu na niższe oprocentowanie. Wybierając najbardziej odpowiednią dla nas ofertę, zawsze interesuje nas to czy będziemy mogli wcześniej oddać bankowi pieniądze.

Wszystko w tym momencie zależy już od banku i od sposobu, w jaki zostanie skonstruowana umowa – nie mniej jednak zawsze warto przed jej podpisaniem zabiegać o to, aby znalazł się w niej zapis dający nam w tej kwestii swobodę. Ważne jest także czy jest to kredyt czy leasing samochodowy. Niektóre banki od klientów regulujących dług wcześniej pobierają dodatkowe opłaty – zwłaszcza wówczas, gdy zobowiązanie opiewa na dużą kwotę. Czym podyktowane jest takie działanie? Rzecz jasna troską o własne interesy. Bank czerpie zyski z odsetek, więc jeśli ktoś oddaje dług wcześniej, wówczas źródło dochodów zostaje odcięte. A im większa jest kwota kredytu i im dłuższy jest okres spłaty, tym lepszy to dla banku zarobek. Na tego rodzaju utrudnienia natknąć się możemy w szczególności w bankach uniwersalnych.

Banki motoryzacyjne nie mają bowiem w zwyczaju naliczać karnych opłat za wcześniejszą spłatę – ich działalności przyświeca nieco odmienny cel. Mają one za zadanie przede wszystkim wspierać funkcjonowanie koncernów samochodowych – co oznacza sprzedanie jak największej ilości pojazdów. Jeśli ktoś ma pewność, że kredyt spłaci wcześniej, wówczas powinien poważnie przemyśleć opcję taką jak raty malejące.

Dodaj komentarz