Menu

Surowe kryteria oceny zdolności kredytowej

Maj 2, 2012 - Ogłoszenia

Na zakup auta poprzez kredyt pozwolić sobie mogą jedynie te osoby, które posiadają dość wysoką zdolność kredytową. W dzisiejszych czasach zaciąganie tego rodzaju zobowiązań stało się bowiem sporym wyzwaniem. Kredyt – jak wiadomo – ma swoją cenę, trzeba za niego zapłacić, więc i rata stanowi dla domowego budżetu obciążenie. Trzeba mieć zatem pewność, że nie będzie to aż tak duże obciążenie, że spowoduje zachwianie płynności finansowej.

Należy tu brać pod uwagę koszty utrzymania, z którymi wiążą się coraz większe wydatki (odpowiedzialny jest za to bardzo dynamiczny wzrost cen niekoniecznie idący w parze ze wzrostem wynagrodzeń). Nawet najlepszy kredyt samochodowy na oświadczenie (Tck.gdansk.pl) to tymczasem nie tylko odsetki. W rachubę wchodzą tutaj jeszcze i inne opłaty takie jak chociażby prowizja, ubezpieczenie zobowiązania czy ustanowienie zabezpieczeń. Poza tym koniecznie też zwrócić trzeba uwagę na to, że oprocentowanie kredytów bankowych – w tym i samochodowych – nie jest stałe. Jego wartość zależy od wysokości stóp procentowych ustalanych przez Narodowy Bank Polski. Tak więc co jakiś czas (zwykle co kwartał) okazuje się, że na ratę trzeba przeznaczać więcej pieniędzy.

Wszystko to banki biorą pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Obecnie kryteria tej oceny są dość mocno zawyżone – a to dlatego, że wielu Polaków ma niemałe kłopoty ze spłacaniem długów, problemy banków wynikają natomiast z tego, że ciężko jest im te należności wyegzekwować. Kierowcy ubiegający się o kredyt samochodowy są więc znacznie surowiej oceniani aniżeli nawet jeszcze rok temu.

Dodaj komentarz