Menu

Masz kredyt konsolidacyjny – oszczędzaj

Styczeń 22, 2012 - Oferty

Kredyty konsolidacyjne zostały stworzone z myślą o osobach, które płacą miesięcznie kilka rat. Dzięki wspomnianemu rozwiązaniu mogą zamienić je w jedną. Niewątpliwie ogromnym plusem kredytów konsolidacyjnych jest to, że w skali miesiąca wydatki na spłacanie długów spadają nawet o kilkadziesiąt procent. To udrażnia domowe finanse. Banki każą sobie jednak słono płacić za takie wygody.

Kredyty konsolidacyjne nie są bowiem wcale takie tanie, jak by się mogło wydawać nawet jeśli są tańsze niż jakiś kredyt na samochód w dużym polskim banku. W zamian za niższą ratę klient musi płacić wyższe odsetki. W związku z tym koszt całego zobowiązania automatycznie idzie w górę. Im dłuższy jest okres kredytowania (kredyty konsolidacyjne można zaciągać maksymalnie na 30 lat), tym bardziej również wydłuża się okres, w którym naliczane są odsetki. Konsolidacja ma jednak i swoje dobre strony. Klient powinien w tym momencie zastanowić się nad właściwym wykorzystaniem pieniędzy, które dzięki niższej racie pozostają w jego kieszeni. Warto co miesiąc odkładać pewną sumę – na przykład na lokatę czy na fundusze inwestycyjne. Takie oszczędności mogą się przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Niestety, w praktyce najczęściej wygląda to jednak tak, że ludzie nie oszczędzają.

Mając jakiekolwiek nadwyżki w budżecie, przeznaczają je na coś innego. Tymczasem specjaliści od finansów mówią, że zaciąganie kredytów konsolidacyjnych ma sens przy jednoczesnym oszczędzaniu. W przeciwnym wypadku kredytobiorca naraża się na znacznie większe wydatki niż mu się wydaje i na dłuższą metę konsolidacja mu się nie kalkuluje.

Dodaj komentarz