Menu

Kredyt hipoteczny – inwestycja długoterminowa

Styczeń 22, 2012 - Informacje

Polacy, zaciągając kredyty hipoteczne, bardzo często zapominają o tym, że są to zobowiązania na kilkadziesiąt lat. W naszym kraju nie ma tradycji w zakresie długoterminowego oszczędzania. Przeciętny Polak, jeśli tylko ma jakąś nadwyżkę w domowym budżecie, to – mówiąc potocznie – przejada ją.

Niezbyt bardzo interesują go również koszty hipotecznego kredytu, jakie będzie musiał ponosić w przyszłości – dość często można się tutaj zetknąć ze sposobem myślenia sprowadzającym się do stwierdzenia „co ma być, to będzie”. Tymczasem 20 czy 30 lat to bardzo dużo – w tym czasie różne rzeczy mogą się nam przytrafić, jak na przykład utrata pracy. Z dnia na dzień stajemy się niewypłacalni. Co wtedy z kredytem, jeśli nie posiadamy żadnych oszczędności? Nie spodziewajmy się, że bank o naszym zadłużeniu zapomni. Bardzo istotne jest zatem to, aby zapewnić sobie dobry start – czyli wybrać najwłaściwszą ofertę. Przy tej okazji należy dowiedzieć się czy bank, z usług którego zamierzamy skorzystać przewiduje opcję wakacji kredytowych – jeśli tak, to na jakich zasadach.

Poza tym z dużą rezerwą musimy odnosić się do wszelakiego rodzaju ofert promocyjnych na kredyty hipoteczne na korzystnych warunkach . Na pierwszy rzut oka są one niezwykle atrakcyjne – kuszą niewysokim oprocentowaniem. Pamiętajmy jednak, że na preferencyjne oprocentowanie liczyć możemy najczęściej tylko przez pierwszy rok (maksymalnie do 5 lat) obowiązywania umowy. Po upływie tego czasu wysokość płaconej przez nas raty ulegnie zasadniczej zmianie. Niekiedy więc o wiele bardziej opłacalny jest kredyt, z którego korzystamy poza promocjami.

Dodaj komentarz