Menu

Dlaczego kredyty na auta używane są droższe?

Wrzesień 4, 2012 - Informacje

Kredyty samochodowe to jedne z produktów finansowych jakie banki (co prawda nie wszystkie, ale większość) mają obecnie do zaoferowanie swoim klientom. Każdy, kto interesował się tego typu usługami wie doskonale, że kredyt na samochód używany jest droższy niż kredyt na auto nowe lub maksymalnie dwu-, trzyletnie. Dlaczego tak się dzieje? Co jest tego przyczyną?

Zacząć wypadałoby tutaj od wyjaśnienia, że autokredyt (Webfin.pl) to dość specyficzna usługa – a jego specyfika wynika głównie z rodzaju stosowanych przez banki zabezpieczeń. Sprawiają one, że dopóki ostatnia rata nie zostanie spłacona, bank jest współwłaścicielem pojazdu – tak więc samochód stanowi jedno z podstawowych zabezpieczeń spłaty wierzytelności. Jest zatem logiczne, że w interesie banku leży to, aby jego wartość była możliwie jak największa. W sytuacji, gdyby kierowca miał kłopoty z terminowym regulowaniem płatności bądź z jakiś powodów całkowicie ich zaniechał, bank rekwiruje auto, a następnie sprzedaje, by w ten sposób odzyskać swoje pieniądze.

Niech klient nie łudzi się, że w rachubę wchodzą tutaj jego interesy. Tymczasem im pojazd starszy, tym szybciej traci na wartości. Z tego też właśnie względu auta liczące sobie więcej niż pięć lat nie są w oczach banków atrakcyjnymi zabezpieczeniami. To główny powód, dla którego ceny kredytów na takie samochody są wysokie (przy założeniu, że bank zechce w ogóle pożyczyć pieniądze w takiej sytuacji – z tym może być problem). Kierowcy koniecznie muszą mieć powyższe kwestie na uwadze.

Dodaj komentarz