Menu

Autokredyt a ustawa o kredytach konsumenckich

Kwiecień 12, 2012 - Oferty

Kredyty samochodowe to oferta adresowana do tych wszystkich osób, które poszukują możliwości w zakresie sfinansowania zakupu własnych czterech kółek. W przeciwieństwie chociażby do kredytów gotówkowych, są one korzystniejsze dla portfela klienta z uwagi na niższe oprocentowanie. Zaliczane są do tak zwanych kredytów konsumenckich, co oznacza, że podlegają odpowiednim przepisom.

Zapoznać się z nimi powinna każda osoba, która nosi się z zamiarem skorzystania z tej właśnie formy finansowego wsparcia. Jakiś czas temu te przepisy uległy zmianom –  częściowo na korzyść klientów. Przede wszystkim banki mają teraz obowiązek informowania konsumentów o wszystkich kosztach zobowiązań kredytowych. Nie mogą przed nim zatajać informacji chociażby o rzeczywistej stopie oprocentowania na każdy tani kredyt samochodowy. Jak wiadomo, RRSO jest tym właśnie parametrem, który uwzględnia wszystkie opłaty okołokredytowe – prowizje, odsetki etc. Do tej pory było tak, że banki niekoniecznie kwapiły się do podawania klientom takich danych w obawie, że zrezygnują oni ze skorzystania z oferty. Zła wiadomość jest natomiast taka, że zniesiono ograniczenia dotyczące marży.

Dotychczas nie mogła ona przekraczać pięciu procent wartości kredytu. Banki jednak zawsze znajdowały sposób na to, by obejść te przepisy, podnosząc na przykład cenę obowiązkowego ubezpieczenia. Obecnie nie muszą się już do takich trików uciekać, ponieważ to na jakim poziomie ustalą marżę jest wyłącznie ich indywidualną sprawą. Klienci powinni zatem o takie kwestie dowiadywać się przed podpisaniem umowy.

Dodaj komentarz