Menu

Autokredyt a ocena naszej zdolności kredytowej

Maj 2, 2012 - Oferty

Przyznanie kierowcy kredytu samochodowego jest uzależnione od bardzo wielu czynników. Najważniejszym wymogiem jest tutaj jednak zdolność kredytowa – jeśli nie posiadamy jej na odpowiednio wysokim poziomie, nasz wniosek niestety wyląduje w koszu. Ponieważ nawet najlepszy kredyt samochodowy na używane auto  jest zobowiązaniem celowym, wymagania dotyczące zdolności kredytowej są znacznie wyższe aniżeli w przypadku pożyczek z przeznaczeniem na dowolny cel.

Wynika to z faktu, że są one udzielane na warunkach korzystniejszych z punktu widzenia klienta – kredyt samochodowy jest niżej oprocentowany niż gotówkowy, płaci się zatem niższe odsetki, więc i ostateczny koszt zobowiązania jest inny. Poza tym w rachubę wchodzą też i wyższe kwoty, natomiast okres spłaty jest dłuższy. Stąd właśnie biorą się takie, a nie inne wymagania banków. Nasza zdolność kredytowa jest w głównej mierze zdeterminowana tym, ile zarabiamy. Jednakże przy ocenie finansowej wiarygodności banki nie tylko to biorą pod uwagę. Liczy się dla nich też i źródło dochodów – jesteśmy w lepszej sytuacji, kiedy pracujemy na etat niż na przykład na umowę o dzieło. Poza tym dla banku ważny jest stosunek naszych dochodów do ponoszonych co miesiąc wydatków związanych z podstawowymi kosztami utrzymania.

Jeżeli bank uznana, że wydatki nie są adekwatne do zarobków, może odmówić nam przyznania kredytu samochodowego. Będzie się wówczas obawiał, że nie damy rady płacić rat w terminie. No i na koniec trzeba wspomnieć o tym, że musimy przejść pozytywnie weryfikację w Biurze Informacji Kredytowej.

Dodaj komentarz